automatyczne skrzynie biegów

Zalety automatycznej skrzyni biegów

Wiele osób kupując samochód zastanawia się, nad wyborem skrzyni automatycznej, czy manualnej. Część z nich posiada obawy, związane z tym, jak automatyczna skrzynia biegów będzie sprawdzała się w codziennej eksploatacji. Czy te obawy są uzasadnione? O tym nieco później. Na razie przyjrzyjmy się jak do tej kwestii podchodzą kierowcy za granicą.

W Ameryce tylko automat

W Stanach Zjednoczonych od lat królują automatyczne skrzynie biegów. Amerykanie doceniają szczególnie ich zalety, jeśli chodzi o wygodę prowadzenia pojazdu. Przeciętny Amerykanin już od początku swojej przygody z motoryzacją wie, czym jest automatyczna skrzynia biegów i jest do niej tak przyzwyczajony, że nie wyobraża sobie jazdy z potocznie zwanym „manualem”. Z tego powodu większość aut importowanych z USA jest wyposażona w automatyczne skrzynie biegów. Są one zazwyczaj w dobrym stanie i nie wymagają np. wymiany oleju, ale zawsze warto potwierdzić to wizytą u mechanika.

Przekonujemy się do automatów

Również i w Europie zachodniej coraz więcej samochodów posiada automatyczne skrzynie biegów. Dotyczy do szczególnie krajów Europy Zachodniej, ale także w Polsce kierowcy przekonują się do tego rodzaju rozwiązania. Jeszcze do niedawna panowały opinie, że automatyczne skrzynie biegów są awaryjne – nic jednak bardziej mylnego. Nowoczesne skrzynie biegów są bardzo trwałe i nie wymagają nawet dużej konserwacji. Co prawda warto serwisować co jakiś czas swoją automatyczną skrzynię biegów. Producenci zalecają wymieniać olej co 60 tysięcy kilometrów, jednak niektórzy mechanicy twierdzą, że jest to niepotrzebne i równie dobrze możemy przejechać o wiele więcej, a nasza automatyczna skrzynia biegów wciąż będzie działać bez zarzutu. Znane są przypadki kierowców, których automatyczna skrzynia biegów przejechała nawet pół miliona kilometrów bez żadnej usterki. Cały sekret tkwi w odpowiednim użytkowaniu skrzyni. Jest ono niezwykle proste i każdy sobie z nim poradzi. Automatyczna skrzynia biegów to niezwykła wygoda – nie musimy zmieniać biegów w trakcie jazdy, ani używać sprzęgła. Choć część osób nadal woli manualne skrzynie biegów, coraz więcej z nich przekonuje się do automatów. Mówi się nawet, że kto raz przejechał się samochodem wyposażonym w automatyczną skrzynię biegów, nie będzie chciał już nigdy wracać to tradycyjnych rozwiązań.