Hipnoza – w czym może pomóc?

Mówiąc o hipnozie możemy spotkać się ze skrajnymi reakcjami. Znajdziemy osoby, które cenią jej możliwości inni natomiast będą negować skuteczność. Natomiast jedno, co można wskazać z całą pewnością to fakt, że hipnoza była i jest wykorzystywana w celach terapeutycznych. Warto więc zrozumieć czym jest hipnoza, co się za nią kryje, w czym może pomóc.

Czym jest hipnoza terapeutyczna?

Za pojęciem hipnozy terapeutycznej kryją się wszystkie działania podejmowane przez hipnoterapeutę w celu wprowadzenia pacjenta w stan rozluźnienia i odprężenia, co ostatecznie doprowadzi do wyłączenia jego świadomości. W ten sposób terapeuta może uzyskać dostęp do głębokich zasobów umysłowych pacjenta, może działać na jego podświadomość. Podejmując się strony naukowej pojęcia można określić hipnozę jako sposób na aktywowanie prawej półkuli mózgu, która odpowiada za wizualizację a wyłączenie lewej, która odpowiada za myślenie racjonalne i świadomość. Uzyskanie takiego efektu sprawia, że pacjent jest podatny na sugestie, które będzie podsuwał terapeuta.

W czym może być pomocna hipnoza?

Głębokie wejście w podświadomość pacjenta sprawia, że hipnoz od lat wykorzystywana jest medycznie. To dzięki niej można wejść tak głęboko w umysł pacjenta, że możliwe jest uzyskanie regresji do wieku dziecięcego. Dlatego hipnoza jest pomocna, gdy walczy się z fobiami. Terapeuta uzyskując stan hipnozy będzie w stanie wrócić do zjawiska, które spowodowało fobię. Jeśli uda się ten bodziec znaleźć można będzie podjąć działania, które umożliwią wyleczenie z fobii. Poza tym hipnoza przez działanie na podświadomość jest doskonałym sposobem na to, by radzić sobie z nawykami. Dlatego może być pomocna, gdy ktoś chce poradzić sobie np. z nałogami takimi jak palenie papierosów, uzależnienie od narkotyków czy alkoholu. Wiele osób przez hipnozę poradziło sobie z bezsennością, problemami z nerwicą czy otyłością. Wiele zależy od terapeuty i jego umiejętności a także otwartości pacjenta na hipnozę. Gdzie więc szukać pomoc? Kto może być hipnoterapeutą?

Jak zostać hipnoterapeutą?

Hipnoterapeuta nie jest zawodem medycznym, dlatego jako element medycyny alternatywnej nie ma ściśle ustalonej drogi kształcenia. Ktoś kto chce się tym zajmować powinien mieć predyspozycje do tego. Ważne, by być osobą wrażliwą. empatyczną i zaangażowaną w pomoc innym. Chcąc się kształcić w tym kierunku można brać udział w specjalnie przygotowywanych kursach dla hipnoterapeutów. Kursy mogą mieć różny stopień zaawansowania, po ich ukończeniu można uzyskać stosowane certyfikaty, które mają być potwierdzeniem wiedzy o hipnoterapii. Obecnie istnieje również szansa na to, by uzyskać certyfikat od American Council of Hypnotist Examiners. To organizacja, która zrzesza osoby posiadające biegłość w tej dziedzinie. Posiadanie tego certyfikatu ma być dla pacjentów potwierdzeniem wiedzy jaką posiada terapeuta.