Jak radzić sobie z brakiem pewności siebie?

Brak pewności siebie jest przyczyną problemów w kontaktach międzyludzkich. Jeżeli nie czujesz się zbyt swobodnie w swoim ciele i nie masz pewności, co do swoich racji, przekonań i postępowania, to najzwyczajniej w świecie trudno Ci budować trwałe związki interpersonalne, poznawać nowych ludzi i udzielać się w swojej społeczności.

Tak jak woda jest niezbędna do życia rośliną, tak budowanie pewności siebie to element konieczny w walce z własnymi ograniczeniami. Mamy ich wiele i przez lata skutecznie obniżają one jakość naszego życia. Ileż to razy zdarzyło Ci się słyszeć: nie jesteś dość dobry, nie umiesz, nie znasz się. Wszystkie te NIE utwierdziły nas w przekonaniu, że nie powinniśmy się zbytnio udzielać, wychodzić przed szereg i okazywać swojego stanowiska. Czas z tym skończyć, bo brak pewności siebie jest jak choroba, która skrycie, ale systematycznie dokłada Ci kolejnych zmartwień.

Budowanie poczucia własnej wartości – najlepsze sposoby

1. Pomyśl o tym, ile cudownych okazji w swoim życiu straciłeś przez to, że bałeś się podjąć radykalnego kroku? Przeanalizuj je, skonfrontuj z rzeczywistością. Czy Twoje najczarniejsze scenariusze się spełniły? W przeważającej liczbie przypadków nie, a to oznacza, że kieruje Tobą nieuzasadniony strach. Podjęcie odważnej decyzji Ci nie zagraża, to strach jest wrogiem, pomyśl o tym przy następnej okazji, kiedy zawahasz się przed zrobieniem tego, na co masz ochotę.

2. Przełam granice. Brak pewności siebie nie pozwala Ci poznawać nowych ludzi? Boisz się wystąpień publicznych, masz wrażenie, że skompromitujesz się w oczach nowo poznanych osób? To nadal są Twoje domniemania, zaryzykuj więc i zrób to, czego się boisz. Nie ważne jak Ci to wyjdzie, tak naprawdę nie jest tutaj istotny efekt, chodzi o samo podjęcie próby, o zrozumienie, że nie taki diabeł straszny jak go malują.

3. Spójrz na siebie z miłością. Czy kochanie samego siebie wydaje Ci się egoizmem? Jeżeli tak, twoja pewność siebie prosi o jej podreperowanie. Jesteś idealny taki, jaki jesteś. Nie musisz nic w sobie zmieniać, jesteś dość atrakcyjny i wystarczająco mądry, żeby kochać i szanować samego siebie. Ktoś, kto kocha siebie nie boi się prezentować swojego „ja” światu. Przestań więc narzekać na zbyt grube uda, brzydki głos, czy nieciekawy kolor włosów. Masz powody, żeby kochać siebie i pozwól innym je dostrzec.

Budowanie pewności siebie to długotrwały i często skomplikowany proces, ale powyższe wskazówki powinny choćby w najmniejszym stopniu pomoc Ci zrozumieć, czym jest prawdziwa pewność siebie, swojego ciała, swoich poglądów. Zbuduj mocny fundament, a zobaczysz, że tak naprawdę nic nie jest w stanie Cię onieśmielić ani zatrzymać.