Paznokcie twarde jak stal na wyciągniecie ręki

Płytka paznokci, mimo swej znacznej odporności na uszkadzający wpływ działających na nią codziennie bodźców, niekiedy ulega nieestetycznemu rozwarstwieniu lub łamaniu. Trudno wtedy poprawić jej wygląd, proces wzmacniania i odbudowy paznokci wymaga bowiem czasu. W związku z tym, że nadmiar kosmetyków i środków chemicznych może znacznie pogarszać kondycję paznokci, w celu ich wzmocnienia warto skłonić się ku naturalnym metodom.

Najistotniejszy naturalny sposób odżywiania paznokci to wzmocnienie ich od wewnątrz. Dieta to podstawa zdrowia i pięknego wyglądu, także płytki paznokciowej. Twardość paznokcia, a więc jego wytrzymałość, zależy od zawartości w nim krzemu, żelaza, magnezu i cynku. Stąd warto wzbogacić dietę w mięso, jarmuż, natkę pietruszki, galaretki na bazie żelatyny oraz drożdże. Dobrze jest pić herbatki z pokrzywy i skrzypu. Witaminy z grupy B, oraz A, C i E znajdują się w marchwi, szpinaku, burakach, olejach roślinnych i nabiale. Witaminy te, zwłaszcza witamina A, odgrywają kluczową rolę w zachowaniu odpowiednich parametrów anatomicznych i fizjologicznych płytki paznokciowej. Tak skomponowaną dietę można oczywiście wzbogacić suplementami dedykowanymi kruchym i rozdwajającym się paznokciom.

Naturalne zabiegi pielęgnacyjne wzmacniają i odżywiają paznokcie, bez obciążania ich syntetycznymi substancjami chemicznymi. Doskonałym zabiegiem o jakości nie ustępującej profesjonalnym usługom gabinetów kosmetycznych, jest domowy zabieg parafinowy na dłonie. Rozpuszczoną i przestudzoną parafinę należy zaaplikować na paznokcie, a następnie owinąć dłonie folie spożywczą. Zabieg powinien trwać kwadrans. Również napar z suszonych nasion kopru doskonale wzmacnia i odżywia płytkę paznokcia: po zalaniu kopru wrzątkiem, a następnie przestudzeniu naparu, należy zamoczyć w nim paznokcie na kilka minut. Kąpiel w oliwie i soku z cytryny dba o skórki i paznokcie, zaś wcieranie olejku rycynowego skutecznie hamuje łamliwość paznokci. Moczenie paznokci w rozpuszczonym w wodzie siemieniu lnianym, dzięki dużej zawartości witamin i kwasów omega, także zapobiega rozdwajaniu paznokci.
Każdy wspomniany naturalny sposób odżywiania paznokci przyniesie efekty w postaci mocnej i zdrowej płytki paznokcia, jedynym warunkiem jest systematyczne i długotrwałe stosowanie takich metod.