domy z drewna pod klucz

Domy drewniane z bali – czy warto?

całoroczne domy z bali pod kluczCałoroczne konstrukcje wykonane z drewna stanowią coraz chętniej wybierane rozwiązanie – szczególnie w rejonach o ciepłym i suchym klimacie. Obecnie używane technologie pozwalają jednak na kompleksowe docieplenie całego budynku, toteż na budowę drewnianych domów decyduje się również coraz więcej Polaków. W ostatnich latach, na popularności szczególnie zyskały domy drewniane z bali, których podstawową zaletą jest to, iż dają niezwykle duże możliwości kształtowania konstrukcji (już na etapie projektowania) oraz jej późniejszej rozbudowy.

 

Domy drewniane z bali – konstrukcja

 

Domy z bali na ogół wykonuje się przy użyciu pni świerkowych lub sosnowych, które spełniają określone kryteria. Rzadziej stosuje się również daglezję bądź modrzew. Po przewiezieniu drewna na plac budowy, zostaje ono poddane ręcznemu czyszczeniu i korowaniu. Bez użycia maszyn wykonuje się również podłużne nacięcia, które pełnią rolę kanałów izolacyjnych. Do budowy domków letniskowych zwykle wykorzystuje się bale o grubości 25-32 cm. Z kolei do domów całorocznych – 36-42 cm. Są one idealnie dopasowywane (również ręcznie), tak aby zapewnić konstrukcji maksymalną szczelność i niezawodność.

 

Czy warto inwestować w domy drewniane z bali?

 

Dużą zaletą domów z bali jest fakt, że charakteryzują się one bardzo dobrą izolacją cieplną. Ponadto, skutecznie regulują wilgotność powietrza, tworząc w pomieszczeniach odpowiedni mikroklimat – m. in. dzięki temu pozostają bezkonkurencyjne wobec konstrukcji wykonywanych w starszych technologiach. Jeśli chodzi o obiekty wykonane z drewna, domy z bali mają zdecydowanie najlepsze właściwości termiczne. Nie każdemu może jednak odpowiadać cokolwiek toporny wygląd zewnętrzny podobnej konstrukcji. Pozostaje on jednak kwestią indywidualnych upodobań.

 

Domy z bali pod klucz

 

Ze względu na możliwość szybkiego wybudowania oraz wykończenia obiektu, przy użyciu wyłącznie ekologicznych metod, wiele przedsiębiorstw proponuje swoim klientom zakup gotowego domu z bali pod klucz (w stanie surowym – zamkniętym lub otwartym). Zaletą takiego rozwiązania jest to, całość przedsięwzięcia wykonywana jest przez zewnętrzną firmę – według narzuconego wcześniej projektu. Budowa zamówionego domu trwa stosunkowo niedługo, jest również o wiele tańsza, niż wykonywanie konstrukcji zgodnie ze starszymi technologiami.