dieta

Dlaczego warto jeść pięć posiłków dziennie?

Brak właściwych nawyków żywieniowych albo czasu powoduje, iż w ciągu dnia spożywamy mniejszą ilość posiłków, niż jest to zalecane. Odczuwanie głodu spowodowane zbyt długimi przerwami w dostarczeniu energii oraz najważniejszych składników odżywczych powoduje spożywanie nazbyt dużych ilości produktów, a więc i energii za jednym razem. Co doprowadza w dłuższej perspektywie do nadwagi, a później do otyłości. Dlaczego warto jeść pięć posiłków dziennie? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Lepiej jeść mniej, a częściej 

Czasy, kiedy zalecano nam, aby dieta odchudzająca opierała się głównie na mniejszej ilości spożywanych posiłków, bezpowrotnie przeminęły. Właściwe odżywianie powinno być oparte na dobrze zbilansowanych posiłkach spożywanych częściej, niemniej w mniejszej ilości. Najlepiej jeść pięć posiłków, a zatem śniadanie, drugie śniadanie, obiad, podwieczorek oraz kolację co około 3 godziny. Dlaczego regularność jest taka ważna? Organizm, który w wybranych godzinach będzie przyjmował konkretną dawkę kalorii, przyzwyczai się, aby we właściwym czasie wydzielać insulinę. Zapobiega to bezpośrednio skokom poziomu glukozy, a więc i odkładaniu się zbędnego tłuszczu. Równe odstępy czasowe między kolejnymi posiłkami to również zaleta dla nas – częstsze jedzenie sprawi, iż nie zdążymy nawet poczuć ewentualnego głodu. Pamiętajmy jednak, że aby schudnąć, poza przestrzeganiem zasady pięciu posiłków, musimy także dostarczać odpowiednią ilość kalorii do organizmu. Pomocny może w tym być dobrze dobrany catering dietetyczny, dzięki któremu nie będziemy sami musieli planować posiłków, a te które zamówimy, będą odpowiednio zbilansowane i bogate we właściwe składniki odżywcze.

Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia

Posiłkiem, który obfituje w największą liczbę kalorii jest oczywiście obiad, niemniej jednak niewiele mniej kaloryczne winno być nasze śniadanie. Sporym błędem wielu osób, jest całkowite eliminowanie tego posiłku z jadłospisu. Śniadanie spożywane przed wyjściem do pracy, ma duże znaczenie dla właściwego funkcjonowania organizmu przez cały dzień. Pierwszy posiłek powinniśmy zjeść z uwzględnieniem wszystkich potrzebnych odżywczych składników i bez pośpiechu.

Drugie śniadanie, obiad i podwieczorek

Produkty, które dostarczamy razem z drugim śniadaniem albo podwieczorkiem, winny stanowić niskokaloryczną przekąskę, jak owoc, kanapka czy też jogurt. Nie można jednakże pomijać tychże posiłków. Miejmy na uwadze, iż wspomagają one zachowanie równowagi energetycznej w organizmie.

Nie mniej istotny będzie obiad. Powinien on składać się z produktów z każdej grupy: tłuszczy, węglowodanów oraz białek. Nie możemy zapomnieć o warzywach. To w nich zawarte są witaminy, błonnik pokarmowy oraz inne cenne składniki.

Kolacja

Kolacja to trochę problematyczny posiłek, gdyż to właśnie na wieczór odczuwamy zwykle największe uczucie głodu. Powinna być ona lekka, ale przy tym na tyle pożywna, żebyśmy mogli uniknąć podjadania nocnego.